Soukromí a bezpečnost na Faceboku
Hromadné užívání a především geometricky zvětšující se oblíbenost sociální sítě Facebok na šesti světadílech z něj dělá něco více, než jen jednu ze zatím populárních sítí. Jen počet českých klientů stoupá, po zprůměrování rychlostí, o 5000 klientů denně. Je to jednoduše důležité sociální prostředí, se kterým je potřeba počítat v případě, že na Facebooku jsme.

Facebook.com sám o sobě samozřejmě žádné přímé ohrožení nepředstavuje, není to žádná špatná aplikace, která se z klientů snaží dostat důležité osobní údaje či číslo platební karty. Je to prostě médium upravené pro určitý druh obsahu. I když s těmi důležitými údaji je tu jistý problém. Facebook.cz totiž činí jejich zveřejnění tak snadné, že si asi ani pokaždé nemusíte uvědomit, které z údajů, které o sobě Facebooku a s jeho pomocí také kamarádům o sobě poskytujeme, jsou ta nedůležitá a která naopak důležitá.

Problém je i samotná facebookovská terminologie. Třeba už jen takové označení účastníků vašeho sociálního okruhu na Facebooku termínem „kamarádi“. Když nic dalšího, je tento výraz poněkud nepřesný. Zatím jsem nepotkal nikoho, kdo by v tomto okruhu měl jenom okruh opravdu blízkých lidí. Ono je to ostatně od určitého počtu „kamarádů“ vlastně nemožné. I tak to v nás podvědomě vyvolává dojem, že jsme mezi svými. A nepřijde nám tak divné, že se informace o našich činnostech zobrazují „kamarádům“ v nových feedech. Existuje dokonce velké množství lidí, kterým může něco takového dokonce lichotit, na tuhle tématiku byla také udělal jistý pěkný výzkum. Tak či onak, jestliže používáte Facebook.cz jako síť, která shromažďuje naše kontakty z odlišných sociálních skupin, je při základním nastavení profilu jen otázkou času, kdy bude zase nějaká kolize.

V září 2008 byla spuštěná nová verze portálu Lidé.cz. Twoo je nejrychleji rostoucím místem pro chatování, hraní her a seznamování se s novými lidmi.

Hodně lidí si třeba ani neuvědomuje, že přístup do profilu s nastavením mají mimo kamarádů také členové podobných sítí, ve kterých je i klient. K druhému zádrhelu se dostaneme později, ale vyřešení problému s kamarády a „kamarády“ je docela snadné. Jmenuje je Seznamy kamarádů.Je to geniálně jednoduché, jde o absolutně základní rozdělení jinak obrovské masy vašich zcela odlišných kontaktů. Facebook jim říká udělátko, které vám umožní dělat privátní skupiny kamarádů založené na vašich osobních hodnotách. Mimo to, že si tak můžete udržovat docela pěkný přehled o pomalu se rozrůstajících kontaktech, další obrovské plus seznamů je v tom, že jim lze nařizovat odlišná práva co se týče soukromí. Přes to, o jak mocný nástroj ve skutečnosti jde, jej používá alespoň v mém okruhu známých jen poměrně malý počet lidí.Pomocí seznamu je možné zakládat skupiny kamarádů pro různé účely, každého kamaráda lze dát do více než jednoho seznamu a tím vám bude umožněno třeba rychle zobrazit kamarády dle typu a posílat zprávy podle jednotlivých seznamů. Perfektní výchozí nastavení může být třeba na „přátele“, pracovní tým, ostatní pracovní kontakty a rodinu. Jestliže totiž počet seznamů nedosáhne čísla pět, lze se v něm jednoduše orientovat a v tomto složení přímo vybízí k nastavení odlišných stupňů soukromí. Třeba budete chtít, aby vaši přátelé, s kterými jste si minule pěkně užili, viděli fotky z večírku, kde jste byli společně v pátek, ale není třeba naprosto žádoucí, aby to samé spatřila naše rodina a už vůbec ne lidé z práce. Se zvětšujícím se počtem kamarádů a osvojením si práce se seznamy budou se tedy počty kategorií co do počtu zvětšovat, to přináší prakticky neomezené možnosti co do jejich ovládání a bude již jen na vás, abyste o systému vašich seznamů měli neustálý přehled.

Když už rozhodujete o tom, co o vás nespatří někteří vaši kamarádi, nebude možná také úplně špatné je na oplátku skrýt před klienty mimo vaší síť. Někomu sice na jeho ego může působit docela dobře, že má několik set kamarádů na Facebooku, ale třeba ne každý z nich chce žít takto veřejný život. Váš okruh může být pro hodně lidí dobrým zdrojem informací a je výborné s tím počítat. Ostatně jeden z důvodů, proč je Facebook tak populární je tato jeho voyeuristická povaha. Jestliže chcete změnit zobrazování vašich kamarádů, navštivte aplikaci “Soukromí profilu” v menu Nastavení soukromí. Najděte si menu “kamarádi” a poté změňte nastavení dle vašeho rozhodnutí.

Rande.cz je jedna z nejpopulárnějších českých seznamek. Libimseti je moderní seznamka pro mladé lidi. Známost je velice oblíbená seznamka pro náročné.

Jak na Facebooku být a přesto nebýt k nalezení

Nedávno byl řešen problém s nějakým novinářem, který se dlouho rozhodoval, jestli se má na Facebook zaregistrovat či ne. Na jedné straně byl tlak hlavně od jeho známých z ciziny, s kterými chtěl být v bližším kontaktu, na druhé straně strach, aby ho tam ostatní lidé nenašli. Přitom i zde je pomoc poměrně jednoduchá. Je hodně důvodů, proč lidé nechtějí, aby se jejich údaje ukazovali ve výsledcích vyhledávání na Facebooku, a je proto také hodně snadné vypnout vaši veřejnou viditelnost, problém je ale v tom, že to opět hodně lidí vůbec nenapadne a Facebook sám se touto situací nijak nechlubí. Jak zmizet z výsledků vyhledání na Facebooku? Primárně jste na Facebooku vidět pro vaši síť. Často si klienti nejsou své viditelnosti vědomi, takže toto je první z nastavení, které možná budete chtít změnit. Když v menu vyberete ještě “customize”, tak je možné vaše nastavení upřesnit.

Facebook přihlásit se je jednoduchá záležitost a otázka pěti sekund. Facebook přihlášení můžete provést přes náš web.

Community Page

Možnosti reklamy na sociální síti Facebok se zvětšili o novou formu webu. Mimo oficiální web a skupiny přibyla nově také Komunitní stránka. Aby jsme v tom neměli zmatek, uvedeme si hned z počátku alespoň ty největší rozdíly.

Badoo přihlášení lze provést z jakéhokoliv PC. Badoo přihlášení je velmi snadné a zabere vám jen pár chvil. Jednou z nejlepších seznamek na českém internetu je v současnosti Badoo seznamka.

Oficiální stránka

 • je pro oficiální stránky společností, výrobků, značek, umělců, populárních a veřejných lidí
 • založit jí může jenom zodpovědný člověk, který má oprávnění od dané společnosti, nebo člověka
 • novinky na stránce jsou vidět na zdi všech jejich fanoušků, jestliže si tuhle možnost nezakázali

Skupina

 • je pro profesionální zájmy, nebo koníčky
 • umožňuje sdružování lidí s podobnými zájmy
 • její novinky se ukazují pouze v samotné skupině
 • rozšířené možnosti diskuze a členství
 • jde uzavřít jenom na pozvání

Komunitní stránka

 • je pro neoficiální stránky názorů, současných témat, důsledků, módním styly
 • založit jí může každý
 • funguje jako oficiální web, novinky ale nejsou viditelné pro členy na jejich zdi
 • po nasbírání tisíců fanoušků, přejde web pod křídla Facebook.com komunity, stejně jako Wiki

Seznámit se je snadné, hlavně večer. eDarling je nová online seznamka.

Konec spamu na Facebooku?

Důvody vytvoření nové alternativy jste určitě zažili. Zcela jistě jste se už přidali jako fanoušci nějaké skupiny, s nějakým názorem, který je vám blízký a pak jste se nestačili divit, co se vám ukazuje na zdi za spam. S tak velkým vyjadřováním názorů pomocí nástroje, primárně určenému k prezentaci společností, Facebook na začátku nepočítal. Valná většina těchto názorových skupin je také každý den zneužívána ke spamování svých fanoušků. Podpora je tak doslova zaplavena nahlašováním webů z důvodu spamování, nebo neoprávněnému založení profilu společnosti. Založení Community Page, jako webu pro šíření názoru bez možnosti spamu, byl tak jasný krok od společnosti Facebook. Zde si již lze založit fan page typu „Tento hrášek bude mít víc fanoušků, než Paris Hilton“ bez jakékoliv sankce vymazání profilu, či zablokování účtu.

Facebook mění celý internet!

Na sjezdu f8, kde Facebok ukázal naprosto moderní novinky. Nejdůležitější z nich je Open Graph a jde o protokol, který jednoduše zlidšťuje internet s pomocí tlačítka Like. Není to tak dlouho, co vyšel článek o změně tlačítka „Stát se fanouškem“ na „To se mi líbí“. Včerejší seminář ukázal, že se jednalo o část většího plánu, jak dostat tlačítko Like na všechny weby. Označit, že se vám něco líbí, už v dnešní době může prakticky každý na internetu, jestliže webmaster využije nových možností Facebooku. Tlačítko se může také jmenovat „Doporučení“. Je bezpochyby jasné, že během několika týdnů bude toto tlačítko všude. Sám majitel Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že čeká miliardu těchto tlačítek na webech do jednoho dne. Nyní již bude možné dát svým kamarádům najevo, že se vám líbí tato recenze aplikace, tahle muzika, tenhle snímek, tyto nové boty. Pouhým kliknutím na „To se mi líbí“ pod příspěvkem nebo výrobkem. Je možné tak konečně dávat zajímavé tipy na dárky. Jestliže označíte pod příspěvkem, že se vám líbil, ve vašem profilu se ukáže nenápadná, ale důležitá věta.

Jestliže vám dal webmaster složitější plugin s možností komentovat váš výběr, zašle se na Váš profil celý odkaz, jak jsme na něj zvyklí i s detailem obrázku a Vaším vloženým komentářem, ale pokud necháte při psaní zatrženou kolonku „Odeslat na profil“. Na tomhle webu naleznete novou funkci hned pod nadpisem příspěvku. Můžete si jí okamžitě zkusit.

I když jde v principu o snadnou funkci a je pouze jednou z několika, kterou Facebook ukázal, přesto je průlomová. Facebook nám tím dal možnost vnímat názor našich kamarádů úplně na všechno, co na internetu najdeme. To už není důležité jenom pro inzerenty, ale i pro všechny. Možná si zvykneme, že když se nám líbí snímek na imdb.com a označíme ho, ukáže se nám hned na facebooku trailer na jeho pokračování. Určitě nás ale překvapí, že snímek obdržíme na DVD k narozeninám od přítele, kterého máme v kamarádech. Je také možné, že se nám snímek ukáže mezi populárními v údajích o nás v profilu. To je jen názorný příklad, jak internet bude fungovat v budoucnosti, která začíná už dnes. Pokud si do dnešní doby Google nedělal s Facebookem starosti, tak nyní by měl. Vypadá to totiž, že právě Facebook.com bude určovat směr internetu.

Facebook propagace

Facebook propagace je marketingový termín využívaný pro popis využití marketingových aktivit na sociální síti Facebok. Portál Facebook.com umožňuje společnostem, institucím a lidem prezentovat značku, výrobky, služby a aktivity společnosti pomocí webových stránek na adrese Facebook.com.

Prostředky pro propagaci na Facebook.com

 1. Fan page
 2. Skupina
 3. Reklamní bannery
 4. Engagement reklama
 5. Speciální programy

Postup návrhu propagace firmy na síti Facebook

Prezentování firem na webu Facebook probíhá pomocí aplikací, které vlastní přímo majitel serveru, Facebook Inc., nebo programátoři speciálních funkcí pro Facebook. Společnosti využívají pro své reklamní aktivity existující nástroje, na rozdíl od vytváření webů, kde je forma i funkčnost webu zcela na rozhodnutí společnosti.

 1. Analýza aktuální situace
 2. Stanovení cílů
 3. Naplánování a výběr provedení
 4. Provedení
 5. Dlouhodobá správa a vývoj

Nové podvody na Facebooku

Určitě jste v posledních dnech zaznamenali na webu Facebok přidávání Vašich kamarádů do názvu fan page, do které se náhodou připojí hodně Vašich kamarádů, může udělat v přehlednosti pěkný nepořádek. Podobné nekalosti mají na triku tvůrci nových podvodů na Facebooku. Jako obvykle vše odstartovalo důvěřivým kliknutím na odkaz, kterým se Vás snaží přilákat. V jednom případě šlo o status „Zkus se nesmát!“. Poté následoval odkaz. Ze začátku směřoval na fan page, která Vás donutila stát se fanouškem před zobrazením, čemu se vlastně máte zasmát. Poté ale odkaz přímo směřoval na vir. Napálený klient dostal jenom chybovou hlášku, která na pozadí zaslala tento status na Váš profil. Ten se pak ale objevil ve feedu všech Vašich kamarádů, z nichž hodně důvěřivých opět kliklo na odkaz.

Tento atak přišel z webu fbhole.com, který je již zrušen a tak by mělo být vše v pořádku. Další nekalosti ale mohou brzy následovat na podobném principu. Princip hromadného šíření nekalým způsobem však není jediným problémem, co může takový klik způsobit. Na pozadí se také tyto nekalosti často pokouší nakazit Váš počítač virem. Snadnou a účinnou ochranou proti těmto nekalostem je užívat pouze zdravý rozum. Nestávejte se fanoušky skupin a fanoušky stránek, které si to vynucují jako podmínku, pro splnění svého slibu. Žádný web nesmí podmiňovat členství zobrazením fotky, nebo posláním Vám kdejaké výhry. Těch je v poslední době také hodně, klasicky „Každý X-tý vyhrává iPhone“. Je sice pár vzácných výjimek, třeba nákupní centra často nabízejí svým zákazníkům různé slevy, ale je lepší se důsledně vyhnout všem slibům. Staňte se fanoušky toho, co se Vám líbí a ne toho, kde Vám za to něco slibují. Je lepší přijít o několik procent slevy na koupi nových bot, než si zavirovat počítač a to samé udělat i všem Vašim důvěřivým kamarádům.

Tyto stránky nejsou oficiální webovou prezentací společnosti Facebook a mají pouze informativní charakter.


Reklama:


Také na seznamce randino.cz čtěte o facebook přihlášení. Jednoduché a rychlé online seznamování nabízí ověřená seznamka seznamte.se.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!